Davetiye Sipariş Ederken Bilinmesi Gerekenler

Armoni Times 16275

Davetiye Sipariş Ederken Bilinmesi Gerekenler

Düğün Davetiyeleri

Teknolojinin hemen hemen hiç olmadığı ancak insan ilişkilerinin her zamanki gibi devam ettiği eski zamanlarda, evlilik gibi bir birlikteliği duyurmak için insanlar çığırtkanlar kullanırlarmış. Bu çığırtkanlar o yöreyi tümden gezerek yapılacak düğün merasimini duyurarak herkesi davet edermiş. Yapılacak bu düğüne, duyan herkesin gitmesi beklenirmiş.

Orta çağda belli başlı bazı okur yazar kişilerce( din adamları vs.) el yazısıyla yazılan ilk davetiyeler hazırlanmaya başlanmış. Ancak bu davetiyeyi de yine okuma yazması olanlar okuyabiliyorlarmış. El yazısıyla yazılan bu davetiyeler balmumundan bir mühürle mühürlenerek davetlilere verilmek üzere yola çıkarmış.

Anadolu’da ise düğün yapacak evler düğüne çağıracakları komşuları ya da akrabalarına okunculuk denen hediyeler vererek düğüne çağırırlardı. Bu uygulama bazı yörelerimizde halen devam etmektedir. Okunculuk, düğün sahibinin o kişinin ismini okuyarak düğüne davet etmesi anlamına gelmektedir. Bu okunculuklar, alan kişilerce yıllarca saklanıp hatırlanmaktadır.

Davetiyenin Tarihi

17.yüzyılda davetiye basabilecek ilk baskı makinelerinin icat edilmesine karşın, oyma baskı ile basıldığı için bu makinelerde davetiye bastırmak oldukça maliyetli ve zaman alan bir işti. Sadece orta sınıftan aileler bu davetiyeleri bastırabilmekteydi.

18.yüzyılda ilk davetiye makinesi icat edilse de 2. Dünya savaşının ardından kaliteli ve ucuz davetiyeler basılmaya başlamıştır ve bu davetiyeler her kesimden insanın alım gücüne hitap edebilen ucuz davetiyelerdir.

Davetiye Neden Gereklidir?

Günümüzde davetiye, evlenecek her çiftin istisnasız aldığı bir davet etme aracıdır. Artık çiftler her bütçe ve zevke uygun davetiye bulabilmektedir. Günümüzde sadece bir davet etme aracı değil, evlenecek çiftin kendilerini davet metni aracılığıyla ifade edebildikleri bir araç da olmuştur. Evlenecek çiftin istedikleri bir şiir, bir şarkı ya da roman cümlesi, davetiyelerine basılabilmektedir.

 

Davetiye Modelleri

Davetiyelerinde kendileri için anlam ifade eden ögelerin bulunduğu (kız kulesi, taksim-tünel, boğaz vs.) davetiyeler bastırabilmektedirler. Her çeşit davetiyeyi basabilen Türkiye’nin köklü ve en eski Davetiye Modelleri firmalarından, Koza davetiye, Sedef davetiye gibi davetiye firmalarının yanı sıra nispeten daha genç ama hızlı yükselişe geçen Liva davetiye gibi firmalar verdikleri hizmet kalitesi ve sundukları sınırsız seçenekle, evlenecek bir çok çiftin ilk uğradığı adresler olmuşlardır.

Davetiye talepleri arasında şişe davetiyeden, dantel keseli davetiyeye, cam davetiyeden, ahşap davetiye gibi ilginç davetiye seçenekleri olsa da genellikle en sık tercih edilen model, vintage davetiyedir. Vintage davetiyeler desenlerindeki ve renklerindeki yumuşaklık ve bahar temasıyla tercih sebebi olmuştur. 2. tercih konusu kampanyalı davetiyeler olsa da, kişisel ilgi alanlarına yönelik, tuğralı davetiye, Osmanlı davetiye ve İstanbul temalı davetiyeler gibi seçenekler de bulunmaktadır.

Teknolojinin sonsuz bir hızla ilerleyip her şeyin sanal ortamda çözümlenmeye çalışıldığı günümüzde, modeli ve tarzı ne olursa olsun, davetiyeler hayatımızın en önemli anına sonsuza kadar tanıklık edeceklerdir. Dilediğimiz her an çıkarıp bakabileceğimiz ve o tatlı heyecanları tekrar yaşayabileceğimiz yegane araçlar olarak kalacaklardır.

Davetiye Baskı

Düğün töreniniz için seçtiğiniz davetiyenin ücreti cüzi olmakla beraber içeriği de şu şekilde hesaplanır; seçilen davetiye kağıdının adet ücreti ve baskı ücreti. Davetiye baskısının davetiye tutarına eklenmesi işlemi, belli bir davetiye adedinin altındaki durumlar için gereklidir. Davetiye firması tarafından belirlenen adedin üzerindeki siparişlerde baskı ücreti istenmemektedir.

Davetiye baskısının çeşitleri ise şöyledir; Normal tek tarafa yapılacak baskının ücreti, normal iki tarafa da yapılacak baskının ücreti, klişeli ve altın varaklı tek yönlü baskı ücreti ve UV teknolojisiyle yapılan baskı ücreti. Baskı ücretlerinin farklılıkları beraberinde fiyat farklılıklarını da getirmektedir.

Çoğunlukla normal tek tarafa baskı tercih edilmekte olup, altın varaklı tek yönlü baskının da standart bir talep kitlesi vardır.

Davetiye Sipariş

Davetiye seçiminden sonraki en önemli adımlardan biri de davetiye siparişi için en uygun vaktin tayin edilip siparişin gerçekleştirilmesi işlemidir. Çoğu çift davetiyelerinin basımı için en doğru zamanı hesaplamakta zorlanır. Böyle durumlarda en doğru karar, davetiyelerin vaktinden daha önce yaptırıp bu işi bitirmektir. Davetli listelerinin hazırlanıp, davetlilere dağıtılması ve eğer davetiye eksiği varsa vakit varken tekrar sipariş geçilebilmesi için davetiyeler ne kadar erken yaptırılırsa o kadar iyidir.

Davetiye siparişleri genellikle internet üzerinden verilip, satış yapılmaktadır. Çoğu davetiye firmasının internet üzerinden kredi kartıyla satışı, kapıda ödemeli satışı ya da havale satışı bulunmaktadır. En sık tercih edilen satış türü kredi kartıyla satıştır. İkinci satın alım tercihi ise kapıda ödemeli satıştır.

Davetiye Sözleri

Davetiye seçimi ve satın alma işlemlerinin ardından yapımı büyük bir özenle gerçekleştirilen ve bazen çiftler için bir sıkıntı noktası olan bir işlem vardır ki o da davetiye sözleridir. Çoğu zaman çiftler davetiye firmalarındaki hazır durumda bulunan davetiye sözlerinden seçmeyi tercih ederken, bir kısım çift ise kendi davetiye sözlerini kendileri oluşturmayı isterler.

Davetiye sözlerinin içeriği genel olarak belli hatlara sahiptir. Konukları davet eden bir ifade, çiftin duygularını anlatan bir başka ifade ve bu iki ifadeyi süsleyen sıcak ve okuyucunun hoşuna gidecek sevimli bir iki sözcük.

Bazen çiftler davetiye sözleri için belli başlı yazar ya da şairin birkaç dizesi ya da sözünü davetiye metinleri için kullanırlar. Bu tarz davetiyeler de okuyucunun ilgisini çekmekte olup, davetiyeye çekicilik katmaktadır.

Sünnet Davetiye Sözleri

Davetiye türleri arasında en yaygın ikinci tür sünnet davetiyeleridir. Erkek çocuğu olan ailelerin dini inanışları doğrultusunda çocuklarına yaptırdıkları sünnet merasimi için düzenlemek istedikleri törene yakın akraba ve dostlarını davet etmek için kullanacakları davetiyelere sünnet davetiyesi denilmektedir.

Sünnet davetiyeleri, düğün davetiyelerinden hem görsel hem de içerik olarak oldukça farklıdır. Düğün davetiyelerindeki çoğunlukla sergilenen bahar temalı çizimler sünnet davetiyelerinde yerini sevimli ve eğlenceli çocuk figürlü çizimlere bırakır. Bazı sünnet davetiyelerinde ise çocuğun resmi davetiye kapağına bastırılır.

Büyük bir çoğunluk da sünnet davetiyesini nazar boncuklu olacak şekilde seçmeye özen gösterir. Bu şekilde çocuğun nazardan da korunması temenni edilmektedir.

İçerik olarak ise ailelerin tercihi davetlileri gülümsetecek ve sünnet merasimini sevimli hale getirmek için kullanılacak eğlenceli sözlerdir. Bazı aileler bu dini ritüel için dini sünnet davetiye sözleri kullanmayı tercih ederler.

Ayet ve Hadisli Davetiye Sözleri

Düğün törenleri toplumlar için hem bir gelenek hem de kutlu bir birlikteliğin ilk adımı olarak sayılmaktadır. Bunun için de bazı toplumlarda düğün törenleri dini bir şekilde gerçekleştirilir. Bir din adamının yönetiminde çiftler nikahlandırılr. Bazı düğünlerde ise hem dini nikah hem de düğün, merasim şeklinde yapılır. Son zamanlarda popüler olan bir evlilik şekli ise düğün merasimin resmi nikah eşliğinde yapılmasıdır.

İster dini isterse dini olamayan bir törenle kutlansın, bazı çiftler düğün davetiyelerinde inandıkları dine ait, ayet ve hadisli davetiye sözleri yazmasını isterler. Bu ayet ve hadis içeren davetiye sözlerini araştırarak edinebildikleri gibi, davetiye firmalarındaki hazır ayet ve hadisli davetiye sözlerinden de seçebilmektedirler.

Düğün davetiyelerinde dini davetiye sözü seçen çiftlerin en sık başvurduğu kaynak, Hz.Muhammed’e ait olan evlilikle ilgili sözlerdir. Bu sözlerde, evliliğin kutsallığı, çiftlerin birbirine her zaman destek olması, birbirinin kusurunu örtmesi ve evliliğe özendirme gibi temalar bulunmaktadır.

Yönetici Hakkında

Mira Davetiye

Yorum Yapın

Bilgi almak için yazmaktan lütfen çekinmeyin :)

Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz :)