Antalya Düğünleri ve Davetiye Gelenekleri

antalya davetiye

Antalya Düğünleri ve Davetiye Gelenekleri

Türkiyenin en çok evlenen altıncı ili Antalya. Antalyalılar yıllık 18 binden fazla düğün yapmakta. Antalyalıların düğünleri üç gün sürmekte. Antalya düğünleri Gelin tarafı için büyük bir masraf büyük bir yükümlülük demek. Gelin tarafı yeni evlenecek çiftlerin tüm eşyalarını almak zorundadır. Ev dizme işi gelin tarafına aittir. Damat tarafı bir kaç küçük eşya ve gelinliği alırlar.

Kına gecesi günü ya da ertesi gün gelinin eşyaları törenle yeni evlenecek çiftin evine taşınır. Taşıma sırasında araçlara mendiller, eşarplar takılır. Bunlar araç sahibine hediye olarak verilen eşyalardır.  Çeyizler gelin evinden yeni eve gidince, damat evide gelin kofası denilen, içinde gelinlikten iç çamaşırına kadar bir dizi hediyenin olduğu bir bohçadır. Bunlarda gelenlerin görmesi için sergilenirler.

Az çok Anadolunun bir çok yerinde ki geleneklerle aynı gibi görünsede en büyük farklılık Antalyalılarda davetiye de kendini göstermektedir. Bildiğimiz anlamda davetiye dağıtımı burada da vardır. Ve oldukça fazla adetlerde davetiye dağıtılmaktadır. Buna ek olarak bir de okuluk, okuntu denilen bir dağıtım daha yapılmaktadır.

Bir Anadolu geleneği Okuluk

Okuluklar davet edilecek misafirlere verilen hediyelerin üzerine yapıştırılan kağıtladır. Bu kağıtlar kendinden yapışkanlı malzemelerden üretilmekte olup, hediye edilecek gömlek, mendil, eşarp, havlu gibi hediyelerin paketlerinin üzerine yapıştırılır. Davetiyede olan tüm bilgiler okuluk denilen bu kartlarında üzerinde yer alır.

Okuluklar düz ve sade tasarımlı olabileceği gibi bir davetiye gibi farklı ve özel tasarımlarlada hazırlanabilmekte. Yakın arkadaşlara, akraba ve dostlara mutlaka okuluklu bir hediyede düğüne davet etmek için gönderilir.

Okuluk yapıştırılan hediyeler öyle tek düze şeylerde değildir. Yani herkese aynı hediye gönderilmez. Kişilerin yakınlık derecelerine, akrabalık durumlarına göre hediyeler sınıflandırılır ve bu sınıflandırmaya göre hediyeler okulukları yapıştırılarak dağıtılır.

Kendine has okuluk geleneklerinin dışında genel hatları ile Antalya düğünleri Anadolu coğrafyasının genel karekteristiğini taşımakta. Bölgenin dağ köylerinde yörüklerinde ise biraz daha gelenekçi yaklaşımlar gözlenmekte.

 

Yönetici Hakkında

Mira Davetiye

Yorum Yapın

Bilgi almak için yazmaktan lütfen çekinmeyin :)

Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz :)