Besmeleli Davetiyeler

besmeleli davetiye

Besmeleli Davetiyeler

Bizlerde gelenektir, bir işe başlanacaksa, bir şey yapılacak ise önce mutlaka bir besmele çekilir. Yemeğe bile besmelesiz başlamak ayıplanır.

Hal böyle iken “hayırlısı ise olsun” diye başlanan tüm düğün süreci içinde besmele motifli bir çok ürün evlerde, gelin çeyizlerinde ve daha şimdi aklımıza gelmeyen bir çok yerde kendine yer bulur.

Acıyan ve esirgeyen Allah’ın adı ile manasına gelen besmele yapılacak işin hayırlı olması hayır ile anılması için bir temenni kelimesi gibi söylenmektedir.

Kültürümüzde ” hayır iş ” tümcesi ile özdeşleşen düğün ve evlilik geleneği içinde besmele çok sık kullanılan bir argümandır.

Davetiye tasarımlarında da bir çok farklı besmele uygulaması ile karşılaşmaktayız. Genel olarak bir çok farklı hat motifi ile yazılan arapça hat besmelelerin kullanıldığı ürünlerde, Hat sanatı süslemelerinin yanında zaman zaman osmanlı çini motifleri, osmanlı nakışları ve geleneksel saray süs ve renklerini bir arada görmekteyiz.

Yalın olarak kullanılan besmele motiflerinde ise gerek altın gerek ise gümüş yaldız uygulamalarını sıklıkla görmekteyiz. Genel olarak yaldız baskılar kabartmalarla tamamlanmakta.

Sıklıkla davetiyelerin hat kısımlarında karşımıza çıkan besmele tasarımları ayrıca isteğe bağlı olarak düğün bilgilerinin yazdığı davetiye kartı alanına da sıklıkla uygulanmakta.

Zarf üzerine besmele uygulamalı modellerimize bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Yönetici Hakkında

Mira Davetiye