Davetiye Kağıt Çeşitleri ve Özellikleri

Davetiye Kağıtları

Davetiye Kağıt Çeşitleri ve Özellikleri

Davetiye kağıtları bizlerin günlük hayatta kullandığımız kağıtlardan çok farklı kağıtlardır. Genel olarak hepimizin bildiği bir kağıt olan A4 kağıdı yada ona benzeyen kağıtlar davetiyelerde kullanılmaz.

Davetiye kağıtları genel olarak “fantezi kağıt” olarak adlandırılan özel kağıtlardır.

Standart bir A4 kağıdı 80 gramdır. Sigara paketlerinde kullanılan kağıtlar ise 210 gramdır. Bir kağıdın kalınlığı gramajı ile ölçülür. 230 gram kağıda yapılmış bir davetiye demek o davetiyenin tek bir tanesinin 230 gram olduğu anlamına gelmez. Bu ölçü birimi kağıdın bir metre karesinin 230 gram olduğunu ifade eder.

Davetiyelerde yaygın olarak kullanılan kağıtlardan bir kaçının temel özelliklerinden bahsedelim

Amerikan Bristol

Genel kullanım gramajı 230 gramdır. Baskı yüzeyi, parlak arkası mat beyaz bir kağıttır. Sert, dokusuz bir kağıttır. Davetiye sanayinde çok yoğun olmamakla birlikte aktif olarak kullanılmaktadır. Esas kullanım alanı matbaacılığın diğer faaliyet alanlarıdır.

Birinci Hamur

250 ve 300 gram olarak iki farklı gramajda ki üretimi kullanılmaktadır. Her iki yüzeyi de süt beyazı renginde olan kağıt her türlü baskı için oldukça elverişlidir. Yumuşak dokusu nedeniyle özellikle kabartmalı modellerde tercih edilmektedir.

Sedef Kağıtlar

Bir yüzeyi parlak simli sedef boyası ile boyanan kağıdın arka yüzeyi mat beyaz ya da yine aynı renk sedeflidir. Oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. 230 gr ağırlık tercih edilen kağıt kalınlığıdır. Düz dokusuz sedef kağıtlar olabileceği gibi dokulu kağıtlarda oldukça sık olarak davetiye baskılarında tercih edilmektedir.

Krem Fantezi Kağıtlar

Krem tonlarında genel olarak sert dokulu kağıtlardır. Her iki yüzeyi de aynı renk krem tonu olan kağıt. 230, 250 ve 300 gramajlarda kullanılmaktadır. Gerek dokulu gerek ise dokusuz olanları aktif olarak davetiye üretiminde kullanılmaktadır.

Yönetici Hakkında

Mira Davetiye

Yorumlar (1)

Bu çok değişkenlik göstermekte, ancak mira davetiyede satılan ürünler 210 gr dan başlamaktadır.