Davetiye Türleri

Davetiye Türleri

Davetiye Türleri

Davetiyeler ülkemizde kullanım yoğunluğuna göre sırasıyla

  • Düğün Davetiyeleri
  • Nişan Davetiyeleri
  • Nikah Davetiyeleri
  • Sünnet Davetiyeleri
  • Organizasyon Davetiyeleri

Bunlar içerisinde organizasyon davetiyeleri, yemekli toplantılar, açılışlar çeşitli organizsayonlara ilişkin davetiyeler olarak gerek kişiye özel gerek ise organizasyona özel olarak hem düğün davetiyeleri içinden hem de özel tasarımlı ürünler olarak hazırlanmakta.

Bildiğimiz anlamda davetiyeler ise yaygın kullanımlı olarak düğün ve nikah organizsayonlarında kullanılmakta.  Düğünler için üretilen davetiyelerin neredeyse %90’ı nişan içinde kullanılabilmekte.  Nişan için özel olarak üretilmiş bir davetiye bulunmuyor ne yazıkki.

Modellerine göre ise – çok kaba hatlarla- son bir kaç yılda oluşan davetiye moda akımları ile davetiyeleri yine kullanım yoğunluğuna göre şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Vintage Davetiyeler
  • Sade Davetiyeler
  • Karikatürlü Davetiyeler

Bu üç kaba tanımın içinde en çok öne çıkan ürünler ise 60 ların, 70 lerin moda renk ve kesim izlerinin yeni teknolojilerle tekrar yorumlandığı vintage tarzlı ürünler oldu. Bu  grub için yapılan modellerde pastel çiçekler, eskitme baskılar, saman kağıdı işler çiftlerin son yıllarda özellike beğenisini kazanmış durumda.

Sade grubunda yıllardır hep devam eden bir istikrar söz konusu moda akımları ya da tarzlar nereye giderse gitsin sanırım özellikle düğünün o saflığının, berraklığının da etkisi ile sade davetiyeler hep bir adım öne çıkabiliyor. Küçük detaylar, kurdeller, fiyonklar yada yaldız baskılarla hareketlendirilen ürünler zeraf konusunda bir birleri ile yarışıyorlar.

Karikatürlü davetiyeler ise açıkcası beni her sene şaşırtmaya devam ediyor. Tasarımcıların muhteşem zekaları her yeni üründe bende “yok artık” nidalarının yükselmesine sebep oluyor. Eğlenceli ürünler olarak tasarlanan bu gruptaki davetiyeler hem çiftleri hem de onların misafirlerini bir hayli eğlendiriyordur sanırım.

Bu gruplandırmaları en baştada söylediğim gibi çok kaba hatlarla yaptık. Tüm bunların dışında kalıpta ilgili sezonda çiftlerin ilgisini çok çeken bir kaç ürün mutlaka olmuştur.

Yönetici Hakkında

Mira Davetiye