Kadife (Flok) Davetiye Modelleri

flok kadife davetiye

Kadife (Flok) Davetiye Modelleri

Uzunlukları 0,3 mm ve 0,55 mm arasında değişen ip liflerinin özel bir teknikle elektriklendirilerek her hangi bir yüzeye uygulanması işlemidir. Bir mm den çok çok küçük olan ip lifleri özel makinelerde statik elektrikle yüklenir. Elektrik yüklenmiş ipler cam, kağıt ve her türlü materyal üzerine özel bir yapıştırıcı ile uygulanır. Burada floklama yapılacak yüzeyde elektriklendirilir.

Kağıt sektöründe ise kullanıcıların kadife kağıt olarak bildiği flok kağıtlar bu yöntemle üretilmektedir. Yapıştırıcı sürülerek elektriklendirilen kağıt yüzeyine her renkte ipler püskürtülerek kağıdın floklanması sağlanır. Bazılarımızın içini huylandıran :) o kadifemsi görüntü bu sayede elde edilmiş olur.

Flok kağıtlar bir bütün olarak davetiyede kullanıldığı gibi her hangi bir kağıt üzerine flok uygulaması kısmi olarak ta yapılabilmekte. Çeşitli motifler, desenler kağıdın tamamından bağımsız olarak sadece desen özelinde floklanmakta. Bu sayede kağıt üzerinde kabartmalı bir kadife doku ve desen oluşturulmakta.

Yaygın olarak tercih edilen renkler

Davetiye üretiminde yaygın olarak tercih edilen flok tonları kahve, siyah, bordo ve lacivert olarak karşımıza çıkmakta.

Genel olarak kullanıcıların en çok ilgisini çeken flok uygulamaları ise kalın sıvamalı bir kağıt yüzeyinin tamamına bir bütün olarak uygulanan, tek renk, bir doku olarak uygulanan flok türü. Tek renkli flok dokusu üzerine altın, gümüş yaldız gibi uygulamalarla hareketlendirilen davetiyelerde sadelik ve şıklık ön plana çıkmakta.

Ekstrem renkli flok uygulamalarını da davetiyelerde nadiren de olsa görmekteyiz. Mor tonları, pembe tonları kullanılan flok kağıtlar üzerine yapılmış azda olsa davetiye modelleri mevcut. Genel olarak flok uygulamalarının tamamlayıcı bir unsuruymuşçasına hemen hemen her davetiyede floğun yanında yaldız uygulamaları da karşımıza çıkmakta.

Sitemiz üzerinden kadife davetiye, floklu davetiye, yada kadife, flok kelimelerinden her hangi birini yazarak bu grupta sınıflandırdığımız ürünlerin tamamına ulaşabilirsiniz.

Yönetici Hakkında

Mira Davetiye