Malatya’da Yapılan Düğün ve Dağıtılan Davetiye Ne Kadar

Malatya Düğün Davetiye

Malatya’da Yapılan Düğün ve Dağıtılan Davetiye Ne Kadar

2015 yılı nüfus sayımı rakamına göre 772 bin. Türkiye’nin büyük şehirlerinden biri de Malatya. Toplam 13 ilçesi olan Malatya Türkiye’nin batısına en çok göç veren illerden bir tanesidir. Sadece İstanbul’da 390 binden fazla Malatyalı yaşamaktadır.

Göç veren bir şehir olduğunu düşünürsek o meşhur Malatya türküsü en çok Malatya dışındaki şehirlerde çalınıp söylenmekte.

2015 rakamlarına göre Malatya da 5581 adet nikah kıyılmış. Yıllık ortalama olarak Malatya Nüfusunun binde 15’i evlemekte. Türkiye ortalaması binde 16 evlenme bu oranın azda olsa altında bir evlenme oranına sahip. Ancak Malatya’da yaşayan kadar bir nüfusun da şehir dışında olduğu ve onlarında evlendiği düşünüldüğünde bu oranın biraz daha yukarıda kalacağını düşünmekteyim.

Düğün başına Türkiye’de ortalama 420 davetiye dağıtılmakta. Her küçük şehirde olduğu gibi Malatya’da aile ilişkileri ve akrabalık bağları biraz daha kuvvetli. Malatyalılar düğün başına ortalama 498 davetiye dağıtmaktalar. On yıllık ortalama da yaklaşık 5500 düğünün olduğu düşünüldüğünde iki milyon yediyüz doksan üç bin davetiye dağıtılmış. Fert başına 3,5 davetiye ulaşmış desek haksız bir yorumlama olmaz.

Malatya’da En Çok Hangi Aylarda Evlenilmiş?

Şehir ekonomisi ve kent yaşantısı ile de biraz alakalı bir durumdan bahsediyoruz. Kentin en büyük gelir kaynaklarından birini oluşturan dünyaca ünlü kayısısı bu konuda da belirleyici olmuş. Kayısı hasat zamanı olan ağustos ayında Malatyalılar daha çok evlenmişler. Bunu sırası ile mayıs, eylül ve ekim takip etmekte. Mayıs ayını saymaz isek Malatyalılar evlenmek için kayısının hasadını bekliyorlar demek doğru olacaktır.

Malatyalılar en az düğünü ise tüm ülke geneli gibi ocak ayında yapmışlar. Kuzey yarım kürede olan ülkemiz için çetin kış zamanlarının olduğu ocak ayı evlenenleri de ürkütme sanırım.

Malatyalılar Ne Tür Davetiyeler Tercih Ediliyor?

Gelen olarak ülke ortalamasının dışında bir tercih pek görülmemekte. İlgili yıl için moda olan tarz, ürün ne ise Malatya içinde geçerli ve tercih edilen ürün grubu olarak aynı ürünler öne çıkmakta. 2016 yılı için vintage ürünler, tuğralı ürünler çiçekli ve renkli diyebileceğimiz ürünler tüm ülkede ve de Malatya’da yoğun olarak tercih edildi.

Malatyalılar Davetiyelerini Nereden Almayı Tercih Ediyorlar?

2016 nisan ayı hane halkı internet ve bilgisayar kullanım oranı %61,2 olarak ölçülmekte. İnternet erişimi ise akıllı telefonlar ile birlikte on hanede 8 gibi oldukça yüksek bir oran çıkmakta. İnternet kullanan bireylerin yüzde 34’ü internetten alış verişte yapmakta. Malatya için bu oran ise ülke ortalamasının bir kaç puan altında kalmakta.

Yerel alışkanlıklar devam etmekle birlikte 3 Malatyalıdan biri davetiyesini internetten beğenerek satın almakta.

Yönetici Hakkında

Mira Davetiye

Bilgi almak için yazmaktan lütfen çekinmeyin :)

Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz :)