Türkiye Davetiye İstatistikleri

Türkiye Davetiye İstatistikleri

Türkiye Davetiye İstatistikleri

602982 bu rakam 2015 yılında ülkemizde kıyılan nikah sayısı. 2015 yılında Estonya nüfusu kadar bir insan evlenmiş. 2016 yılında bu rakamın 40 bin kadar düştüğü tahmin edilmekte. Korkmayın evlenmekten vazgeçmedik. Ülkece yaşadığımız korkunç hadiseden ötürü insanlar biraz evlenme kararlarını ertelemiş görünüyor. 2017 yılı için ise tahminimiz 670 bin düğünün olması 1.3 milyon nüfuslu Estonya’dan daha kalabalık bir insan topluluğu hayatlarını birleştirmek için imza atacak.

Düğün başına 30 çeyrek altın takıldığını düşünsek.. Şaka şaka bu konulara hiç girmeyeceğiz.

2017 yılında evlenecek olan bu 1.3 milyon çift kaç davetiye dağıtacak.

Düğün başına ortalama 420 adet davetiye dağıtıyoruz. Eğer dağıtılan her bir davetiye farklı bir insana gidiyor olsaydı bu dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip 4. ülkesi olacaktı.  273 milyon adet davetiye dağıtılmakta.  Hemen içinizi rahatlatacak bir şey söyleyelim. Siz de ben de biliyoruz ki bir davetiyenin kaderi çöp, on binlerce ağacın kesildiğini düşünüyorsanız içiniz rahat olsun tamamı geri dönüşümlü kağıtlardan üretilmekte davetiyelerin. Matbaacılıkta kağıttan daha kıymetli, daha önemli başka bir şey yok.

Davetiye Dağıtmazsak Olmaz mı?

Olur tabi ne gereği var. Bizde düğüne hissi kablel vuku yaparak geliriz olmaz mı? İletişim ve teknoloji çağındayız. Sosyal medya etkinlikleri, akıllı telefon uygulamaları ve belki de bu yazıyı yazdığımız şu dakikalarda icat edilen yeni yöntemlerle de bunu yapmaktayız. Yapılabilir de. Ama inanın bana o düğüne kimse gelmez. Damada tuzlu kahve içeren insanlarız biz. Midesi kalkmadan damat olunmuyor burada davetiyesiz de düğün olmaz.

” Tamam anlaştık bastırırız bir şeyler ne olmuş ”
Yok öyle de olmuyor.
Baştan söyleyelim buralar basit konular burada hata yaparsanız evin perdeleri mevzuna gelince sınav kağıdını isim yazmadan çıkmış öğrenci sayılırsınız gardınızı sağlam alın. Beğendiğiniz bir davetiyeyi seçmekle de bitmiyor iş. Davetli listesinde ki her bir ismin tek tek zarflara, davetiyelere yazmanız gerekmekte. Zarfı yazmadan veremez misiniz? Ee tabiki verirsiniz ” bir zahmet edip adımızı bile yazma gereği duymamışlar ” bak bunu da duyarsanız demedi demeyin.

Çağ, kültür, dünya nereye giderse gitsin geleneklerine bağlı bir toplumuz.” Ey türk Kızı, istediğin kadar cool ol, metal, pop, rock dinle. Zeynep’in Kınasında yüksek yüksek tepeler çalacak.” Aslında tam olarak durum tespiti dedikleri bu olsa gerek.

İnsanlarla yüz yüze görüşüp, elden davetiye teslim etmek ve hatta kişinin yakınlığına göre, davetiyesi verilecek kişiye tüm aile bir merasimle gitmek bile  bizler de var olan bir gelenek.

Ben ise davetiyeyi kitapların ön sözü gibi görürüm. Yani insanları nasıl bir düğüne davet ediyorsunuz, neyle karşılayacaklar, hatta gelinle damadın sıcak mı soğuk mu insan oldukları bile bir davetiyeden sezilebilecek bir şeymiş gibi gelir bana.

Düğüne giden yolda en sık duyacağınız klişelerden biridir ” bir kere evleniyorsunuz ” kişilerin kaderimizi tayin etme nezaketlerini hiçe sayarsak, gerçekten hem dini olarak hem de kültürümüzde evlilik üzerine çok fazla anlamlar yüklenen bir tören. Bu kadar öne çıkan bir gün için nasıl bir seçim yaptığınız, insanları bu güne nasıl davet ettiğiniz siz önemsemeniz bile diğer insanlar tarafından dikkat edilen bir konu.

“Dur şimdi heyecan yaptım nasıl bir davetiye alacağız” sakin olun, tehlike geçti, kaygılanmanıza gerek yok şimdi yukarıda yazdıklarım başkalarının gözünden bu olaya nasıl bakılacağı ile ilgiliydi. Siz kendiniz olun ve sizi mutlu edeni yapın..

Bizi mutluluğunuza ortak ettiğiniz için Mira Davetiye olarak teşekkürü size bir borç biliriz. Bizlerin 2017 yılı için hazırlamış olduğu davetiye modelleri mizi de bu sayfayı ziyaret ederek görüp inceleyebilirsiniz.

Bir Ömür Mutluluklar…

Yönetici Hakkında

Mira Davetiye